Przejdź do treści

Historia

 

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

 

1 maja 2006 r. biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga powołał do istnienia Dom Rekolekcyjno - Wypoczynkowy Diecezji Pelplińskiej w Białogórze, mianując dyrektorem i koordynatorem budowy ks. Tomasza Juchniewicza - proboszcza parafii Białogóra.

 

Bydynek główny domu rekolekcyjnego jest dwukondygnacyjny i podpiwniczony. Znajduje się w nim kaplica, sala audiowizualna oraz sale konferencyjne. Na terenie ośrodka znajduje się również drugi budynek - tzw. budynek letni, parking, pole piknikowe, plac zabaw, boisko do piłki plażowej oraz ogród. Teren jest zalesiony i położony na Pobrzeżu Kaszubskim w odległości 500 m od wydm nadmorskich i około 800 m (w linii prostej) od morza.

 

Obiekt jest byłą strażnicą wojskową Kaszubskiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza. Został zbudowany w latach 1976/1979 i służył wojsku do czasu likwidacji jednostki w 1994 roku. W okresie funkcjonowania strażnicy pełniło w niej służbę ponad 50 żołnierzy poborowych i 30 z kadry zawodowej. Wydzierżawione budynki w 1996 roku uległy pewnej dewastacji. W 2001 roku po interwencji wojewody pomorskiego teren po byłej strażnicy przejął Urząd Marszałkowski w Gdańsku, wypowiedział dzierżawę i komisyjnie przekazał Starostwu Powiatowemu w Pucku. W dniu 11 kwietnia 2006 r. trafił na ręce Kurii Diecezjalnej w Pelplinie.

 

Działka ta w pierwszych latach po II wojnie światowej była używana przez Caritas Diecezji Chełmińskiej, by po 50 latach stać się własnością Diecezji Pelplińskiej.

 

 

Dom Rekolekcyjno Wypoczynkowy służy jako miejsce rekolekcyjnego wyciszenia oraz odpoczynku zarówno dla grup z diecezji pelplińskiej, jak również wszystkich pragnących skorzystać z jego oferty.

 

Dyrektorem Domu jest ks. Jarosław Kubiak, proboszcz parafii w Białogórze. Wspiera go pomocą ks. Tomasz Syldatk, z Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej.

Linki